Tipy na uspory ad


Aneb jak neplýtvat teplem - zajistit si pohodu a ještě přitom ušetřit za teplo! 
DOMÁCÍ KUCHAŘKA nejlepších receptů na úsporu tepla.

• Mějte nohy v teple…

Nejrychlejší a současně jeden z nejúčinnějších kroků k snížení nákladů za teplo je ten nejprostší, prostě se naučit v chladnějším období správně oblékat.
Není potřeba být pokrk zabalen v zimním oblečení, někdy stačí jen ponožky, dlouhý rukáv, či kalhoty a nemusíte sahat na termostat v celém domě…
Když si dáte teplé ponožky nebo bačkory, navodíte si pocit tepla do celého těla. Díky tomu můžete v noci spát i při teplotě 17 °C, aniž by vám byla zima.

• Odvzdušněte ústřední topení

Někdy můžete topit jak o závod, ale ústřední topení netopí nebo nehřeje naplno a vy tak promrháte spoustu peněz. Důvodem můžou být vzduchové bubliny v radiátoru.

Jak poznat zavdušněné topení?

Radiátor netopí dobře (přestože jej máte puštěný naplno, je jen vlažný, anebo jsou teplé jen některé jeho části).
Zavzdušněné topení se také pozná podle toho, že se z něj ozývají šplouchavé zvuky.

Jak odvzdušnit systém ústředního topení?

Pro odvzdušnění topení si pořiďte odvzdušňovací klíč, který seženete v železářství, nebo u topenáře. Pusťte ústřední topení na nejvyšší stupeň, počkejte půl hodiny a poté klíčem uvolněte ventil. Pod radiátorem mějte rozložený hadr, aby zachytil unikající vodu a nepoškodil se vám tak koberec. Z ventilu to nejdřív bude syčet a prskat, jak bude unikat vzduch, a poté vyteče trochu vody. Tímto se radiátor odvzdušní a bude opět funkční.

• Utěsněte okna a netěsnosti.

Netěsnící štěrbiny zvyšují účet za teplo, mezi okenními křídly
a rámy by měla být přizpůsobivá těsnění. Elastické těsnící pásy si na okenní drážky dokáže s malými náklady přilepit každý.

• Zbytečné ztráty v prostoru dveří

Ke zbytečným tepelným ztrátám v prostoru dveří přispívá především mezera pod dveřmi. Dveře, vedoucí přímo ven nebo do nevytápěných prostor,
by proto měly být vybaveny těsnícím kartáčem nebo těsnící lištou, která přilne k podlaze a zvedá se teprve při otevření dveří. Každý domácí kutil si ji dokáže velmi jednoduše namontovat sám.

• Okenní rolety a rovněž závěsy by měly být večer zataženy

Noční únik tepla přes okna se tak sníží asi o 30% a pocit pohody se zvýší.

Kontrolované větrání udržuje spotřebu tepla

Během větrání přiškrtit ventily topných těles. To znamená: Několikrát denně zajistit 5 - 10 minutové „větrání“ pomocí pořádného průvanu. Při větrání nesmí vychladnout zdi a nábytek. Pomalé „trvalé větrání“ způsobuje vysoké tepelné ztráty. Větrat málo a ještě k tomu při nízkých teplotách místností, je nejen nezdravé, ale může také způsobit škody na budovách - provlhnutí, tvorbu plísní.

Dodržování pokojových teplot

Vyplatí se přiškrtit ventily topných těles. Dle druhu a doby užívání prostor by měly být prostory vytápěny na:
Známé pravidlo tvrdí že snížení vyhřátí vytápěného prostoru o 1 °C přináší úsporu až 6% na nákladech na topení.
U celého objektu to pak vzhledem k místním podmínkám, umístění budovy atp., může být i výrazně více!
Topte co nejvíce rovnoměrně a s předstihem s ohledem k využívání budovy a Váš časový rytmus v průběhu dne a noci.
Moderní elektronické systémy Vám tuto činnost ulehčí a zpříjemní

 Tabulka optimalnich teplot

• Málo obývané prostory by neměly zcela vychladnout

Rozdílné teploty jednotlivých místností lze dobře regulovat a dodržovat automatickými ventily na topných tělesech.
V noci by měly teploty více vytápěných místností klesnout o 5 °C než je obvyklá potřeba přes den.

• Zavírejte dveře.

Vždy zavírejte vnitřní dveře vytápěných prostor. V souvislosti s poklesem teplot v nevytápěných příp. méně vytápěných prostorách se odvádí teplo.
Pohoda pomocí účelného ošacení a mírného vytápění. V chladnějších letních dnech byste neměli hned zapínat topení.
Lepší bude, když si obléknete svetr. Tím ušetříte teplo. Je to uvědomělé vytápění.

• Nezakrývejte topná tělesa pro plný tepelný výkon.

Topná tělesa, jako radiátory, krby apod., by měla zůstat nezakrytá. Dlouhé záclony, závěsy i nábytek a vše co je zakrývá, snižuje možnost předávat teplo do prostoru. Rovněž tak sušení mokrého prádla je nevhodné, protože pokud se jím zakryje odpařovací měřidlo, dojde k jeho přehřátí a tím ke zbytečnému naměření vysoké spotřeby. Nechte teplu volný průchod a neblokujte ústřední topení.

• Topení s rozumem. Teplo je neviditelná energie, ale má svou cenu.

Připadá nám samozřejmé a přirozené, zvlášt při pohledu na hřejivé sluníčko, ale jeho vysokou hodnotu si uvědomíme většinou až při pohledu na účty rodičů za vytápění. Uvědomělým přístupem k vytápění lze ušetřit nemalé procento výdajů na teplo a přispět k zdravému životnímu prostředí. Vyhřát si místnost a vzápětí teplo vyvětrat, nebo topit před odchodem do školy, na kroužek, je zbytečné plýtvání energie. Naopak opačný extrém - vůbec netopit, je také špatný a může způsobit i mnohem větší škody, třeba za opravu samotné stavby! Smyslem moderního a ekologického hospodaření není co nejvíce tepla vyrobit, ale co nejlépe a nejúčelněji využívat.

• Neplýtvejte teplou vodou
Výraznou položkou na Vašich účtech za spotřebované teplo je teplo potřebné k ohřívání teplé vody.
Taková průměrná „rychlá sprcha“ spotřebuje ani ne desetinu vody oproti klasické koupeli ve vaně.

• Hliníková fólie za radiátorem

Cihlové a panelové zdi mají tu nevýhodu, že pohlcují teplo (na rozdíl od dřevostaveb). Část tepla tak uniká do zdi. Vyzrát na to můžete tak, že za radiátor, který nehřeje dle představ umístíte speciální hliníkovou fólii. Ta tepelné proudění odráží zpět do místnosti. Jedná se o levné a účinné řešení. Folii pořídíte v každém hobby marketu.

• Používejte termostatické hlavice

Používejte termostatické hlavice správně – nikoli jako ventil v režimu zapnuto/vypnuto.

• Zateplení budovy

Pokud dosud nemáte zateplený objekt, je nejvyšší čas o tom přemýšlet. Díkz tomu náklady na vytápění snížíte opravdu výrazně. Jedná se o obložení fasády materiálem, který má nízkou tepelnou vodivost (například pěnový polystyren, minerální vata, skelná vata).

• Zvlhčovače vzduchu

Existuje reálná teplota (tu, kterou ukazuje teploměr) a pocitová teplota (tu, kterou cítí vaše tělo).
To, zda pociťujete teplo nebo chlad, záleží nejen na teplotě kolem, ale i na míře vlhkosti. Zvlhčovače vzduchu pomohou s pocitovou teplotou v domě.
Vyšší vlhkost dokáže lépe přenášet teplo od radiátoru. Díky domácím zvlhčovačům Vám bude tepleji, ale bude se vám i v místnostni lépe dýchat.

Sedíte u TV a je vám zima od studené podlahy
(nejlépe moderní a hojně užívané plovoucí podlahy).

Někdy stačí ke zpříjemnění jen předložka ke stolku, či koberec k zůtulnění a navození příjemné pohody bez vlivu na Váš účet za energie.

 

logo idyla 

Zdroj: https://setrim.cz/, Terea